List of Members of Parliament of the 10th Parliament of Uganda

 

MEMBERS-ELECT OF THE 10TH PARLIAMENT OF UGANDA
 
            NAME CONSTITUENCY DISTRICT POLITICAL PARTY
1.                ABABIKU JESCA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ADJUMANI NRM
2.                ABACANON GUTOMOI ERUTE COUNTY NORTH LIRA FDC
3.                ABALA DAVID NGORA COUNTY NGORA NRM
4.                ABIGABA CUTHBERT MIREMBE KIBALE COUNTY KAMWENGE NRM
5.                ABIRIGA IBRAHIM Y.A. ARUA MUNICIPALITY ARUA NRM
6.                ACHEN CHRISTINE AYO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ALEBTONG NRM
7.                ACHIA REMIGIO PIAN COUNTY NAKAPIRIPIRIT NRM
8.                ACHIA TERENCE NACO BOKORA COUNTY NAPAK NRM
9.                ACHIENG SARAH OPENDI DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE TORORO INDEPENDENT
10.             ACHIRO LUCY OTIM ARUU NORTH COUNTY PADER INDEPENDENT
11.             ACIDRI JAMES MARACHA EAST COUNTY MARACHA NRM
12.             ACOM JULIUS BUA OTUKE COUNTY OTUKE NRM
13.             ADDA HELLEN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE SERERE NRM
14.             ADEKE ANNA ENAJU FEMALE YOUTH REPRESENTATIVE   INDEPENDENT
15.             ADOME BILDAD MOSES JIE COUNTY KOTIDO NRM
16.             ADONG LILLY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NWOYA INDEPENDENT
17.             AGABA ABBAS MIGISHA KITAGWENDA COUNTY KAMWENGE NRM
18.             AJILO MARIA GORETTI ELOGU DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KABERAMAIDO NRM
19.             AKAMBA PAUL BUSIKI COUNTY NAMUTUMBA INDEPENDENT
20.             AKELLO LUCY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE AMURU FDC
21.             AKELLO SILVIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE OTUKE NRM
22.             AKELLO JUDITH FRANCA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE AGAGO FDC
23.             AKENA JAMES MICHAEL JIMMY LIRA MUNICIPALITY LIRA UPC
24.             AKOL ANTHONY KILAK NORTH COUNTY AMURU FDC
25.             AKORA MAXWELL EBONG PATRICK MARUZI COUNTY APAC UPC
26.             AKUGIZIBWE LAWRENCE MWENGE COUNTY NORTH KYENJOJO NRM
27.             AKURUT VIOLET ADOME DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KATAKWI NRM
28.             ALEPER AACHILLA MARGARET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KOTIDO NRM
29.             ALERO TOM AZA WEST MOYO COUNTY MOYO NRM
30.             ALI MOSES ADJUMANI WEST COUNTY ADJUMANI NRM
31.             ALIONI YORKE ODRIA ARINGA SOUTH COUNTY YUMBE INDEPENDENT
32.             ALITWALA REBECCA KADAGA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAMULI NRM
33.             ALUM SANTA SANDRA OGWANG DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE OYAM UPC
34.             ALYEK JUDITH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KOLE NRM
35.             AMEEDE AGNES DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE PALLISA NRM
36.             AMERO SUSAN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE AMURIA NRM
37.             AMODING MONICAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KUMI NRM
38.             AMODOI CYRUS IMALINGAT TOROMA COUNTY KATAKWI INDEPENDENT
39.             AMONG ANNITA ANNET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUKEDEA INDEPENDENT
40.             AMONGI  BETTY ONGOM OYAM COUNTY SOUTH OYAM UPC
41.             AMONGIN JACQUILINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NGORA NRM
42.             AMORU PAUL DOKOLO NORTH COUNTY DOKOLO NRM
43.             AMULE DOREEN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE AMOLATAR NRM
44.             ANGELLA FRED MOROTO MUNICIPALITY MOROTO NRM
45.             ANGUNDRU MOSES TEREGO WEST COUNTY ARUA NRM
46.             ANGURA FREDRICK TORORO SOUTH COUNTY TORORO NRM
47.             ANITE EVELYN KOBOKO MUNICIPALITY KOBOKO NRM
48.             ANYAKUN ESTHER DAVINIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAKAPIRIPIRIT NRM
49.             ANYWARACH JOSHUA CARTER PADYERE COUNTY NEBBI INDEPENDENT
50.             AOGON SILAS KUMI MUNICIPALITY KUMI INDEPENDENT
51.             AOL BETTY OCAN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE GULU FDC
52.             AOL JACQUELINE RAMA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NEBBI NRM
53.             ARIDRU GABRIEL AJEDRA GADISON VURRA COUNTY ARUA NRM
54.             ARIKO HERBERT EDMUND OKWORO SOROTI MUNICIPALITY SOROTI FDC
55.             ARINAITWE RWAKAJARA WORKERS REPRESENTATIVES   NRM
56.             ARINDA GORDON KAKUUNA BUSHENYI -ISHAKA MUNICIPALITY BUSHENYI NRM
57.             ASABA NSABIMANA PAUL KYAKA NORTH COUNTY KYEGEGWA NRM
58.             ASAMO  HELLEN GRACE PERSONS WITH DISABILITIES   NRM
59.             ASIKU ELLY ELIAS KOBOKO NORTH COUNTY KOBOKO NRM
60.             ASIIMWE EVERLYNE BUREGYEYA (CAPT.) UPDF REPRESENTATIVE    
61.             ATIKU BENARD AYIVU COUNTY ARUA INDEPENDENT
62.             ATIM BEATRICE ANYWAR KITGUM MUNICIPALITY KITGUM INDEPENDENT
63.             ATIM JOY ONGOM DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LIRA UPC
64.             ATIM OGWAL CECILIA BARBARA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE DOKOLO FDC
65.             ATUHAIRE JACKLET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE SHEEMA INDEPENDENT
66.             AWOR BETTY ENGOLA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE APAC NRM
67.             AYAKA ROSE ATIMA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MARACHA NRM
68.             AYEBAZIBWE JASTINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ISINGIRO NRM
69.             AYEPA MICHAEL LABWOR COUNTY ABIM NRM
70.             AYOO TONNY KWANIA COUNTY APAC NRM
71.             AZAIRWE DOROTHY NSHAIJA KABARAITSYA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAMWENGE NRM
72.             BABA JAMES BOLIBA KOBOKO COUNTY KOBOKO NRM
73.             BABIRYE MARY KABANDA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MASAKA DP
74.             BABIRYE JUDITH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUIKWE NRM
75.             BABIRYE VERONICA KADOGO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUYENDE INDEPENDENT
76.             BABIRYE KITYO SARAH YOUTH REPRESENTATIVE CENTRAL   NRM
77.             BAFAKI GORDON KAZO COUNTY KIRUHURA NRM
78.             BAGIIRE AGGREY HENRY BUNYA COUNTY WEST MAYUGE NRM
79.             BAGOOLE JOHN NGOBI LUUKA NORTH COUNTY LUUKA INDEPENDENT
80.             BAGUMA SPELLANZA MUHENDA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KYENJOJO NRM
81.             BAHATI DAVID NDORWA COUNTY WEST KABALE NRM
82.             BAKABULINDI CHARLES WORKERS REPRESENTATIVES   NRM
83.             BAKIREKE NAMBOOZE BETTY MUKONO MUNICIPALITY MUKONO DP
84.             BALYEKU MOSES GRACE JINJA MUNICIPALITY WEST JINJA NRM
85.             BANGIRANA ANIFA KAWOOYA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE SSEMBABULE NRM
86.             BARYAYANGA ANDREW AJA KABALE MUNICIPALITY KABALE INDEPENDENT
87.             BARYOMUNSI CHRIS KINKIZI COUNTY EAST KANUNGU NRM
88.             BASEKE FRED NTENJERU COUNTY SOUTH KAYUNGA INDEPENDENT
89.             BATEGEKA LAWRENCE NKOOTO HOIMA MUNICIPALITY HOIMA NRM
90.             BBUMBA SYDA M. NAMIREMBE NAKASEKE NORTH COUNTY NAKASEKE NRM
91.             BEBONA BABUNGI JOSEPHINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUNDIBUGYO NRM
92.             BEIJUKYE WILLIAM ZINKURATIIRE RUHAAMA COUNTY NTUNGAMO NRM
93.             BIGIRWA  NORAH NYENDWOHA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BULIISA NRM
94.             BINTU LUKUMU JALIA N. DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MASINDI NRM
95.             BIRAAHWA MUKITALE STEPHEN ADYEERI BULIISA COUNTY BULIISA INDEPENDENT
96.             BIRUNGI CAROLYN NANYONDO KYAMUSWA COUNTY KALANGALA NRM
97.             BITANGARO SAM KWIZERA BUFUMBIRA COUNTY SOUTH KISORO NRM
98.             BUKENYA MICHEAL IGA BUKUYA COUNTY MUBENDE NRM
99.             BURUNDO MUSINGO MUNGOMA ALEX BULAMBULI COUNTY BULAMBULI NRM
100.         BUSINGYE MARY KAROORO OKURUT DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUSHENYI NRM
101.         BUTIME TOM MWENGE CENTRAL COUNTY KYENJOJO NRM
102.         BUTURO NSABA BUFUMBIRA COUNTY EAST KISORO NRM
103.         BWINO FRED KYAKULAGA KIGULU COUNTY NORTH IGANGA NRM
104.         BYABAGAMBI JOHN IBANDA COUNTY SOUTH IBANDA NRM
105.         BYANDALA ABRAHAM JAMES KATIKAMU COUNTY NORTH LUWEERO NRM
106.         BYARUGABA ALEX ISINGIRO COUNTY SOUTH ISINGIRO NRM
107.         BYEKWASO FLAVIA (LT COL.) UPDF REPRESENTATIVE    
108.         BYIBESHO SAM KISORO MUNICIPALITY KISORO NRM
109.         CENTENARY FRANCO ROBERT KASESE MUNICIPALITY KASESE FDC
110.         CHEKAMONDO RUKIYA KULANY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAPCHORWA NRM
111.         CHEKWEL LYDIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KWEEN INDEPENDENT
112.         CHELIMO REUBEN PAUL KONGASIS COUNTY BUKWO NRM
113.         CHEMUTAI EVERLYN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUKWO NRM
114.         CHEPTORIS SAM MANGUSHO KAPCHORWA MUNICIPALITY KAPCHORWA NRM
115.         DHAMUZUNGU  GEOFREY BUDIOPE EAST COUNTY BUYENDE NRM
116.         DIRI BABA MARGARET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KOBOKO NRM
117.         DRIWARU ZAITUN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE YUMBE INDEPENDENT
118.         D’UJANGA SIMON GIW OKORO COUNTY ZOMBO NRM
119.         DULU ANGEL MARK ADJUMANI EAST COUNTY ADJUMANI NRM
120.         ECWERU MUSA FRANCIS AMURIA COUNTY AMURIA NRM
121.         EGUNYU NANTUME JANEPHER DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUVUMA NRM
122.         EITUNGANANE ESIANGU KENNETH SOROTI COUNTY SOROTI INDEPENDENT
123.         ELOTU COSMAS DAKABELA COUNTY SOROTI NRM
124.         ETUKA ISAAC JOAKINO UPPER MADI COUNTY ARUA NRM
125.         FUNGAROO KAPS HASSAN OBONGI COUNTY MOYO FDC
126.         GAFABUSA  RICHARD MUHUMUZA BWAMBA COUNTY BUNDIBUGYO NRM
127.         GALABUZI DENNIS SSOZI BUSIRO COUNTY NORTH WAKISO NRM
128.         GONAHASA FRANCIS BARNABAS KABWERI COUNTY KIBUKU FDC
129.         GUMA GUMISIRIZA DAVID IBANDA COUNTY NORTH IBANDA NRM
130.         GUME FREDRICK NGOBI BULAMOGI NORTH WEST COUNTY KALIRO NRM
131.         IGEME NABETA NATHAN SAMSON JINJA MUNICIPALITY EAST JINJA NRM
132.         IKOJO JOHN BOSCO BUKEDEA COUNTY BUKEDEA NRM
133.         ILUKOR CHARLES KUMI COUNTY KUMI NRM
134.         ISALA ERAGU VERONICA BICHETERO KABERAMAIDO COUNTY KABERAMAIDO NRM
135.         ISANGA MUSUMBA ISAAC BUZAAYA COUNTY KAMULI NRM
136.         KAAHWA TOPHACE BYAGIRA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE HOIMA NRM
137.         KABAFUNZAKI HERBERT RUKIGA COUNTY KABALE NRM
138.         KABAGYENYI ROSE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KISORO NRM
139.         KABAIJE SHEILA MWINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIRUHURA NRM
140.         KABAZIGURUKA MICHEAL ANDREW NAKAWA DIVISION KAMPALA FDC
141.         KAFABUSA WERIKHE MICHAEL BUNGOKHO COUNTY SOUTH MBALE NRM
142.         KAFEERO SSEKITOLEKO ROBERT NAKIFUMA COUNTY MUKONO NRM
143.         KAFUUZI JACKSON KARUGABA KYAKA SOUTH COUNTY KYEGEGWA NRM
144.         KAHUNDE HELEN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIRYANDONGO NRM
145.         KAJARA ASTON PETERSON MWENGE COUNTY SOUTH KYENJOJO NRM
146.         KAJUNGU MUTAMBI ROSETTE CHRISTINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MBARARA NRM
147.         KAKOOZA JOSEPH BUWEKULA COUNTY MUBENDE NRM
148.         KAKOOZA JAMES KABULA COUNTY LYANTONDE INDEPENDENT
149.         KALEMBA CHRISTOPHER KAKUUTO COUNTY RAKAI NRM
150.         KALIISA JOVRINE KYOMUKAMA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE IBANDA NRM
151.         KALULE SSENGO EMMANUEL GOMBA EAST COUNTY GOMBA NRM
152.         KALUYA ANDREW KIIZA NAMITEGO KIGULU COUNTY SOUTH IGANGA INDEPENDENT
153.         KAMARA JOHN NIZEYIMANA BUFUMBIRA COUNTY NORTH KISORO NRM
154.         KAMATEEKA JOVAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MITOOMA NRM
155.         KAMUGO PAMELA NASIYO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUDAKA NRM
156.         KAMUNTU EPHRAIM SHEEMA COUNTY SOUTH SHEEMA NRM
157.         KAMUSIIME PENTAGON INNOCENT BUTEMBA COUNTY KYANKWANZI NRM
158.         KANGWAGYE STEPHEN BUKANGA COUNTY ISINGIRO NRM
159.         KANTINTI APOLLO KYADONDO COUNTY EAST WAKISO FDC
160.         KARUBANGA DAVID KIGOROBYA COUNTY HOIMA NRM
161.         KARUHANGA GERALD KAFUREEKA NTUNGAMO MUNICIPALITY NTUNGAMO INDEPENDENT
162.         KARUNGI ELIZABETH BEIKIRIZE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KANUNGU NRM
163.         KASAIJA MATIA BUYANJA COUNTY KIBAALE NRM
164.         KASIBANTE MOSES RUBAGA DIVISION NORTH KAMPALA INDEPENDENT
165.         KASIRIVU ATWOOKI BALTAZAR  KYAMANYWA BUGANGAIZI WEST COUNTY KIBAALE NRM
166.         KASOLO ROBERT IKI-IKI COUNTY BUDAKA NRM
167.         KASOZI IBRAHIM BIRIBAWA MAKINDYE DIVISION EAST KAMPALA FDC
168.         KASOZI JOSEPH MUYOMBA BUKOTO COUNTY MID-WEST LWENGO NRM
169.         KASUMBA PATRICK PADDY BUJENJE COUNTY MASINDI NRM
170.         KATALI LOY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE JINJA NRM
171.         KATO LUBWAMA PAUL RUBAGA DIVISION SOUTH KAMPALA INDEPENDENT
172.         KATOTO HATWIB KATERERA COUNTY RUBIRIZI NRM
173.         KATUMBA WAMALA EDWARD (GEN.) UPDF REPRESENTATIVE    
174.         KATUNTU ABDU BUGWERI COUNTY IGANGA FDC
175.         KATURAMU KIRIBEDDA HOOD PERSONS WITH DISABILITIES   INDEPENDENT
176.         KATUSABE GODFREY BUKONJO COUNTY WEST KASESE FDC
177.         KATUSHABE RUTH BUKOMANSIMBI NORTH COUNTY BUKOMANSIMBI NRM
178.         KATWESIGYE OLIVER KOYEKYENGA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUHWEJU INDEPENDENT
179.         KAUDHA GRACE HAILAT DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE IGANGA NRM
180.         KEMIREMBE PAULINE KYAKA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LYANTONDE NRM
181.         KESANDE GRACE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE RUBIRIZI NRM
182.         KHAINZA JUSTINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUDUDA NRM
183.         KIBALYA HENRY. M BUGABULA COUNTY SOUTH KAMULI NRM
184.         KIBUULE RONALD MUKONO COUNTY NORTH MUKONO NRM
185.         KIIZA MONDAY ERNEST MASINDI MUNICIPALITY MASINDI NRM
186.         KIIZA WINFRED DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KASESE FDC
187.         KIIZA STELLA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KYEGEGWA INDEPENDENT
188.         KINOBERE HERBERT TOM KIBUKU COUNTY KIBUKU INDEPENDENT
189.         KIPTERIT CHRISTOPHER AKORIKIMOI UPE COUNTY AMUDAT INDEPENDENT
190.         KISA STEPHEN BAKUBALWAYO LUUKA SOUTH COUNTY LUUKA NRM
191.         KITATTA ABOUD BUKOTO COUNTY WEST LWENGO NRM
192.         KITUTU  KIMONO MARY GORETTI DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MANAFWA NRM
193.         KIWANDA  GODFREY MITYANA COUNTY NORTH MITYANA NRM
194.         KIWANUKA KEEFA KIBOGA  EAST COUNTY KIBOGA NRM
195.         KIYINGI DEOGATIUS D. GONZAGA BUKOMANSIMBI SOUTH COUNTY BUKOMANSIMBI DP
196.         KIZIGE MOSES . K BUGABULA COUNTY NORTH KAMULI NRM
197.         KOMAKECH LYANDRO GULU MUNICIPALITY GULU DP
198.         KOMUHANGI MARGARET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAKASONGOLA NRM
199.         KORETA IVAN (LT. GEN.) UPDF REPRESENTATIVE    
200.         KULAYIGYE FELIX MUTIINI (COL.) UPDF REPRESENTATIVE    
201.         KUMAMA NSAMBA GEORGE WILSON BBAALE COUNTY KAYUNGA NRM
202.         KUNIHIRA AGNES WORKERS REPRESENTATIVES   NRM
203.         KUSASIRA PEACE KANYESIGYE MUBIRU DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MUKONO NRM
204.         KUTESA  SAM KAHAMBA MAWOGOLA NORTH COUNTY SSEMBABULE NRM
205.         KUTEESA PECOS ONESMUS (MAJ. GEN.) UPDF REPRESENTATIVE    
206.         KWIYUCWINY GRACE FREEDOM DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ZOMBO NRM
207.         KYAMBADDE AMELIA ANNE MAWOKOTA COUNTY NORTH MPIGI NRM
208.         KYEYUNE HARUNA KASOLO KYOTERA COUNTY RAKAI NRM
209.         LAKOT SUSAN ORUNI (CAPT.) UPDF REPRESENTATIVE    
210.         LAMWAKA MARGRET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KITGUM NRM
211.         LANYERO MOLLY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LAMWO NRM
212.         LOGIEL ANNIE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MOROTO NRM
213.         LOKERIS PETER CHEKWII COUNTY (KADAM) NAKAPIRIPIRIT NRM
214.         LOKERIS SAMSON DODOTH EAST COUNTY KAABONG NRM
215.         LOKII JOHN BAPTIST MATHENIKO COUNTY MOROTO NRM
216.         LOKODO SIMON DODOTH WEST COUNTY KAABONG NRM
217.         LOKORU ALBERT TEPETH COUNTY MOROTO NRM
218.         LOKWANG HILLARY IK COUNTY KAABONG NRM
219.         LOWILA C.D OKETAYOT DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE PADER NRM
220.         LUBEGA MEDARD SSEGGONA BUSIRO COUNTY EAST WAKISO DP
221.         LUBOGO KENNETH BULAMOGI COUNTY KALIRO NRM
222.         LUFAFA NELSON BUTEMBE COUNTY JINJA NRM
223.         LUGOLOOBI AMOS NTENJERU COUNTY NORTH KAYUNGA NRM
224.         LUKYAMUZI DAVID KALWANGA BUSUJJU COUNTY MITYANA INDEPENDENT
225.         LUTTAMAGUZI SEMAKULA PAULSON KASANA NAKASEKE SOUTH COUNTY NAKASEKE DP
226.         LYOMOKI SAM WORKERS REPRESENTATIVES   NRM
227.         MACHO GEOFFREY BUSIA MUNICIPALITY BUSIA NRM
228.         MAFABI  ISHMA YOUTH REPRESENTATIVE EASTERN   INDEPENDENT
229.         MAGANDA JULIUS SAMIA BUGWE COUNTY SOUTH BUSIA NRM
230.         MAGYEZI RAPHAEL IGARA COUNTY WEST BUSHENYI NRM
231.         MAKUMBI KAMYA HENRY MITYANA COUNTY SOUTH MITYANA NRM
232.         MANDERA  AMOS BUYAMBA COUNTY RAKAI NRM
233.         MANGUSHO LAWRENCE CHEROP KWEEN COUNTY KWEEN NRM
234.         MARTIAL ANDREW IGARA COUNTY EAST BUSHENYI NRM
235.         MASIKA APOLLO BUBULO COUNTY EAST MANAFWA NRM
236.         MASIKO WINFRED KOMUHANGI DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE RUKUNGIRI NRM
237.         MAYENDE STEPHEN DEDE BUKOOLI SOUTH COUNTY NAMAYINGO NRM
238.         MBABAALI MUYANJA BUKOTO COUNTYSOUTH LWENGO NRM
239.         MBAJU JACKSON BUSONGORA COUNTY SOUTH KASESE FDC
240.         MBALIBULHA TABAN KIBAZANGA CHRISTOPHER BUGHENDERA COUNTY BUNDIBUGYO NRM
241.         MBAYO ESTHER MBULAKUBUZA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LUUKA NRM
242.         MBEIZA MARGARET KISIRA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KALIRO NRM
243.         MBOGO KEZEKIA BUDAKA COUNTY BUDAKA NRM
244.         MBWATEKAMWA GAFFA KASAMBYA COUNTY MUBENDE NRM
245.         MIGADDE ROBERT NDUGWA BUVUMA ISLANDS COUNTY BUVUMA NRM
246.         MIREMBE LYDIA DAPHINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUTAMBALA INDEPENDENT
247.         MORIKU JOYCE KADUCU DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MOYO NRM
248.         MPUUGA MATHIAS MASAKA MUNICIPALITY MASAKA DP
249.         MUDUKOI

250.         FRED ODUCHU

BUTEBO COUNTY PALLISA INDEPENDENT
251.         MUGABE

252.         KAHONDA DONONZIO

RUHINDA COUNTY MITOOMA NRM
253.         MUGEMA PETER IGANGA MUNICIPALITY IGANGA NRM
254.         MUGENI MILLY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUTALEJA NRM
255.         MUGISA MUHANGA MARGARET BURAHYA COUNTY KABAROLE NRM
256.         MUGOYA KYAWA GASTER BUKOOLI COUNTY NORTH BUGIRI NRM
257.         MUGUME ROLAND RUKUNGIRI MUNICIPALITY RUKUNGIRI FDC
258.         MUHEIRWE DANIEL M. BUHAGUZI COUNTY HOIMA NRM
259.         MUHINDO HAROLD TONNY BUKONZO COUNTY  EAST KASESE FDC
260.         MUKASA JULIUS OPONDO BUJUMBA COUNTY KALANGALA INDEPENDENT
261.         MUKASA WILSON MURULI BUDYEBO COUNTY NAKASONGOLA NRM
262.         MUKISA ROBINA HOPE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAMAYINGO NRM
263.         MUKODA JULIE ZABWE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MAYUGE INDEPENDENT
264.         MUKULA FRANCIS AGULE COUNTY PALLISA INDEPENDENT
265.         MULINDWA ISAAC SSOZI LUGAZI MUNICIPALITY BUIKWE NRM
266.         MUNYAGWA MUBARAK SSERUNGA KAWEMPE DIVISION SOUTH KAMPALA FDC
267.         MUSANA ERIC BUYAGA EAST COUNTY KIBAALE NRM
268.         MUSASIZI HENRY ARIGANYIRA RUBANDA COUNTY EAST KABALE NRM
269.         MUSOKE PAUL SEBULIME BUIKWE COUNTY NORTH BUIKWE NRM
270.         MUSOKE ROBERT BUDIOPE WEST COUNTY BUYENDE NRM
271.         MUTEBI NOAH WANZALA NAKASONGOLA COUNTY NAKASONGOLA NRM
272.         MUTEBI DAVID RONNIE BUIKWE COUNTY SOUTH BUIKWE NRM
273.         MUTONYI ROSE MASAABA BUBULO COUNTY WEST MANAFWA NRM
274.         MUWANGA KIVUMBI MUHAMMAD BUTAMBALA COUNTY BUTAMBALA DP
275.         MUYANJA JOHNSON SSENYONGA MUKONO COUNTY SOUTH MUKONO NRM
276.         MUYINGO JOHN CHRYSOSTOM BAMUNANIKA COUNTY LUWEERO NRM
277.         MWESIGE  KASAIJA ADOLF BUNYANGABU COUNTY KABAROLE NRM
278.         MWESIGWA RUKUTANA RUSHENYI COUNTY NTUNGAMO NRM
279.         MWESIGYE FRED NYABUSHOZI COUNTY KIRUHURA NRM
280.         MWIJUKYE FRANCIS BUHWEJU COUNTY BUHWEJU FDC
281.         MWINE  MPAKA YOUTH REPRESENTATIVE WESTERN   NRM
282.         NABAKOOBA JUDITH NALULE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MITYANA NRM
283.         NABAYIGA IDAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KALANGALA NRM
284.         NABBANJA ROBINAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIBAALE NRM
285.         NAGGAYI NABILAH SEMPALA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAMPALA FDC
286.         NAGWOMU MOSES MUSAMBA BUNYOLE EAST COUNTY BUTALEJA NRM
287.         NAIGAGA MARIAM DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAMUTUMBA NRM
288.         NAJJUMA SARAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAKASEKE NRM
289.         NAKATE LILLIAN SEGUJJA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LUWEERO NRM
290.         NAKAWUNDE SARAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MPIGI NRM
291.         NAKAYENZE CONNIE GALIWANGO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MBALE NRM
292.         NALULE SAFIA JUUKO PERSONS WITH DISABILITIES   NRM
293.         NAMAYANJA FLORENCE BUKOTO COUNTY EAST MASAKA DP
294.         NAMBESHE JOHN BAPTIST MANJIYA COUNTY BUDUDA NRM
295.         NAMOE  STELLA NYOMERA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAPAK NRM
296.         NAMUGANZA PERSIS PRINCESS BUKONO COUNTY NAMUTUMBA INDEPENDENT
297.         NAMUGWANYA BENNY BUGEMBE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MUBENDE NRM
298.         NAMUJJU CISSY DIONIZIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LWENGO NRM
299.         NAMUYANGU KACHA JENIPHER DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIBUKU NRM
300.         NANDALA MAFABI NATHAN  JAMES BUDADIRI COUNTY  WEST SIRONKO FDC
301.         NANKABIRWA RUTH SENTAMU DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIBOGA NRM
302.         NANKABIRWA ANN MARIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KYANKWANZI NRM
303.         NANSUBUGA ROSEMARY SENINDE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE WAKISO NRM
304.         NANTABA IDAH ERIOS DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAYUNGA INDEPENDENT
305.         NANYONDO VERONICA NAMAGANDA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUKOMANSIMBI DP
306.         NAUWAT ROSEMARY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE AMUDAT INDEPENDENT
307.         NAYEBALE SYLIVIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE GOMBA NRM
308.         NDAMIRA CATHELINE ATWAKIIRE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KABALE NRM
309.         NDEEZI ALEX PERSONS WITH DISABILITIES   NRM
310.         NGABIRANO CHARLES RWAMPARA COUNTY MBARARA NRM
311.         NINSIIMA BOAZ KASIRABO KOOKI COUNTY RAKAI NRM
312.         NIRINGIYIMANA JAMES RUUGI KABERUKA KINKIZI COUNTY WEST KANUNGU NRM
313.         NIWAGABA WILFRED NDORWA COUNTY EAST KABALE INDEPENDENT
314.         NOKRACH WILLIAM WILSON PERSONS WITH DISABILITIES   INDEPENDENT
315.         NSAMBA OSHABE PATRICK KASSANDA COUNTY NORTH MUBENDE NRM
316.         NSEREKO MUHAMMAD KAMPALA CENTRAL DIVISION KAMPALA INDEPENDENT
317.         NSUBUGA SIMEO KASSANDA COUNTY SOUTH MUBENDE NRM
318.         NTENDE ROBERT BUNYA COUNTY SOUTH MAYUGE INDEPENDENT
319.         NYAKECHO ANNET TORORO NORTH COUNTY TORORO INDEPENDENT
320.         NYIIRA ZERUBABEL MIJUMBI BURULI COUNTY MASINDI NRM
321.         NZOGHU MUSABE WILLIAM BUSONGORA COUNTY NORTH KASESE FDC
322.         OBALOKER ONEK HILARY LAMWO COUNTY LAMWO NRM
323.         OBIGA MARIO KANIA TEREGO EAST COUNTY ARUA NRM
324.         OBOTH MARKSONS JACOB WEST BUDAMA COUNTY SOUTH TORORO INDEPENDENT
325.         OBUA DENIS HAMSON AJURI COUNTY ALEBTONG NRM
326.         OCEN PETER KOLE SOUTH COUNTY KOLE INDEPENDENT
327.         OCHEN JULIUS KAPELEBYONG COUNTY AMURIA INDEPENDENT
328.         ODONGA OTTO ARUU COUNTY PADER FDC
329.         ODONGO JEJE ABUBAKHAR ORUNGO COUNTY AMURIA NRM
330.         ODUR JONATHAN ERUTE COUNTY SOUTH LIRA UPC
331.         ODUR JACK LUTANYWA KIBANDA SOUTH COUNTY KIRYANDONGO NRM
332.         OGAMA ALLI ISMAIL LOWER MADI COUNTY ARUA NRM
333.         OGENGA LATIGO MORRIS WODAMIDA AGAGO NORTH COUNTY AGAGO FDC
334.         OGONG FELIX OKOT DOKOLO SOUTH COUNTY DOKOLO NRM
335.         OGUZU LEE DENIS MARACHA COUNTY MARACHA FDC
336.         OGWANG PETER USUK COUNTY KATAKWI NRM
337.         OKABE PATRICK SERERE COUNTY SERERE NRM
338.         OKELLO ANTHONY KIOGA COUNTY AMOLATAR NRM
339.         OKELLO BONNY DESALES KOLE NORTH COUNTY KOLE NRM
340.         OKELLO.P CHARLES ENGOLA MACODWOGO OYAM COUNTY NORTH OYAM NRM
341.         OKIN P.P. OJARA CHUA WEST COUNTY KITGUM INDEPENDENT
342.         OKORI-MOE JANET GRACE AKECH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ABIM NRM
343.         OKOT PETER TOCHI COUNTY GULU DP
344.         OKUMU RONALD REGAN ASWA COUNTY GULU INDEPENDENT
345.         OKUPA ELIJAH KASILO COUNTY SERERE FDC
346.         OKWIR SAMUEL MOROTO COUNTY ALEBTONG INDEPENDENT
347.         OLANYA GILBERT KILAK SOUTH COUNTY AMURU FDC
348.         OLEGA ASHRAF NOAH ARINGA COUNTY YUMBE NRM
349.         OMONY OSCAR YOUTH REPRESENTATIVE NORTHERN   NRM
350.         ONEGIU LAWRENCE BIYIKA ORA COUNTY ZOMBO NRM
351.         ONGALO-OBOTE CLEMENT KENNETH KALAKI COUNTY KABERAMAIDO NRM
352.         ONGIERTHO EMMANUEL JOR JONAM COUNTY NEBBI FDC
353.         ONYANGO GIDEON SAMIA BUGWE COUNTY NORTH BUSIA INDEPENDENT
354.         ONZIMA GODFREY ARINGA NORTH COUNTY YUMBE NRM
355.         OPOLOT JACOB RICHARDS PALLISA COUNTY PALLISA INDEPENDENT
356.         OPOLOT ISIAGI PATRICK KACHUMBALA COUNTY BUKEDEA NRM
357.         OROT ISMAEL KANYUM COUNTY KUMI NRM
358.         ORYEM HENRY OKELLO CHUA EAST COUNTY KITGUM NRM
359.         OSEGGE ANGELLINE ASIO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE SOROTI FDC
360.         OSEKU RICHARD ORIEBO KIBALE COUNTY PALLISA NRM
361.         OSORU MOURINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ARUA NRM
362.         OTIENO OKOTH RICHARD WEST BUDAMA COUNTY NORTH TORORO NRM
363.         OTTO EDWARD MAKMOT AGAGO COUNTY AGAGO INDEPENDENT
364.         OULA GEORGE INNOCENT (BRIG.) UPDF REPRESENTATIVE    
365.         OULANYAH JACOB L’OKORI OMORO COUNTY GULU NRM
366.         OUMA GEORGE ABOTT BUKOOLI ISLAND COUNTY NAMAYINGO NRM
367.         OYET SIMON NWOYA COUNTY NWOYA FDC
368.         RUHUNDA ALEX FORT PORTAL MUNICIPALITY KABAROLE NRM
369.         RWABUSHAIJA MARGARET.N WORKERS REPRESENTATIVES   INDEPENDENT
370.         RWABWOGO SYLVIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KABAROLE NRM
371.         RWAKIMARI BEATRICE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NTUNGAMO NRM
372.         RWAKOOJO ROBINA GUREME GOMBA WEST COUNTY GOMBA NRM
373.         RWAMIRAMA BRIGHT KANYOTORE ISINGIRO COUNTY NORTH ISINGIRO NRM
374.         RWEMULIKYA IBANDA NTOROKO COUNTY NTOROKO NRM
375.         SABIITI DENIS RUBANDA COUNTY WEST KABALE NRM
376.         SEBAGGALA ABDULATIF SENGENDO KAWEMPE DIVISION NORTH KAMPALA INDEPENDENT
377.         SEGUYA LUBYAYI JOHN BOSCO MAWOKOTA COUNTY SOUTH MPIGI NRM
378.         SEKINDI AISHA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KALUNGU NRM
379.         SEMATIMBA PETER SIMON BUSIRO COUNTY SOUTH WAKISO NRM
380.         SILWANY SOLOMON BUKOOLI COUNTY CENTRAL BUGIRI NRM
381.         SIZOMU GERSHOM RABBI WAMBEDE BUNGOKHO COUNTY NORTH MBALE FDC
382.         SOYEKWO KENNETH TINGEY COUNTY KAPCHORWA INDEPENDENT
383.         SSEBIKAALI YOWEERI JOEL NTWETWE COUNTY KYANKWANZI NRM
384.         SSEKABIITO JOSEPH MAWOGOLA COUNTY SSEMBABULE NRM
385.         SSEKANDI EDWARD KIWANUKA BUKOTO COUNTY CENTRAL MASAKA NRM
386.         SSEMBATYA EDWARD NDAWULA KATIKAMU COUNTY SOUTH LUWEERO NRM
387.         SSEMPALA KIGOZI EMMANUEL MAKINDYE-SSABAGABO MUNICIPALITY WAKISO DP
388.         SSEMPIJJA VINCENT BAMULANGAKI KALUNGU COUNTY EAST KALUNGU NRM
389.         SSEMUJJU IBRAHIM KIRA MUNICIPALITY WAKISO FDC
390.         SSEMULI ANTHONY MUBENDE MUNICIPALITY MUBENDE NRM
391.         SSEWANYANA ALOIZIOUS ALLAN MAKINDYE DIVISION WEST KAMPALA DP
392.         SSEWUNGU JOSEPH GONZAGA KALUNGU COUNTY WEST KALUNGU DP
393.         SUUBI KYINYAMATAMA JULIET .K DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE RAKAI NRM
394.         TAAKA  AGNES WEJULI DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUGIRI NRM
395.         TABANI IDI AMIN KIBANDA NORTH COUNTY KIRYANDONGO NRM
396.         TAKIRWA FRANCIS (COL.) UPDF REPRESENTATIVE    
397.         TAYEBWA  THOMAS RUHINDA NORTH COUNTY MITOOMA NRM
398.         TIMUZIGU KAMUGISHA MICHAEL KAJARA COUNTY NTUNGAMO NRM
399.         TINKASIIMIRE  BARNABAS BUYAGA WEST COUNTY KIBAALE NRM
400.         TUBO CHRISTINE NAKWANG DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAABONG INDEPENDENT
401.         TUMUHEIRWE FRED TURYAMUHWEZA RUJUMBURA COUNTY RUKUNGIRI FDC
402.         TUMURAMYE GENENSIO KASHONGI COUNTY KIRUHURA NRM
403.         TUMUSIIME ROSEMARY BIKAAKO ENTEBBE MUNICIPALITY WAKISO NRM
404.         TUMWEBAZE FRANK KAGYIGYI KIBALE EAST COUNTY KAMWENGE NRM
405.         TUMWESIGYE ELIODA SHEEMA COUNTY NORTH SHEEMA NRM
406.         TUMWINE ANNE MARY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NTOROKO INDEPENDENT
407.         TUMWINE ELLY  TUHIRIRWE (GEN.) UPDF REPRESENTATIVE    
408.         TURYAHIKAYO KEBIRUNGI MARY PAULA RUBABO COUNTY RUKUNGIRI NRM
409.         TUSIIME MICHAEL MBARARA MUNICIPALITY MBARARA NRM
410.         TWESIGYE NATHAN ITUNGO KASHARI SOUTH COUNTY MBARARA NRM
411.         TWESIGYE JOHN NTAMUHIIRA BUNYARUGURU COUNTY RUBIRIZI NRM
412.         TWINAMASIKO ONESIMUS BUGANGAIZI EAST COUNTY KIBAALE INDEPENDENT
413.         WAIRA KYEWALABYE MAJEGERE S.J BUNYA COUNTY EAST MAYUGE INDEPENDENT
414.         WAKABI PIUS BUGAHYA COUNTY HOIMA NRM
415.         WAKAYIMA MUSOKE NSEREKO NANSANA MUNICIPALITY WAKISO DP
416.         WALUSWAKA JAMES BUNYOLE WEST COUNTY BUTALEJA NRM
417.         WALYOMU MUWANIKA MOSES KAGOMA COUNTY JINJA NRM
418.         WAMALA NAMBOZO FLORENCE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE SIRONKO NRM
419.         WAMANGA WAMAI JACK MBALE MUNICIPALITY MBALE FDC
420.         WAMAKUYU MUDIMI ELGON COUNTY BULAMBULI NRM
421.         WATENGA GODFREY NABUTANYI LUTSESHE COUNTY BUDUDA INDEPENDENT
422.         WATONGOLA REHEMA TIWUWE KAMULI MUNICIPALITY KAMULI NRM
423.         WEKOMBA SARAH NAMBOZO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BULAMBULI INDEPENDENT
424.         WOBOYA VICENT BUDADIRI COUNTY EAST SIRONKO NRM
425.         YAGUMA WILBERFORCE KASHARI NORTH COUNTY MBARARA NRM
426.         YERI OFWONO  APOLLO TORORO MUNICIPALITY TORORO NRM
427.         ZAAKE FRANCIS MITYANA MUNICIPALITY MITYANA INDEPENDENT